- May 3, 2021
- 8,080
- 9,349
They're good by me!Is this good? I would be interested in comparing that to a Snicker and Reese's combo.
They're good by me!Is this good? I would be interested in comparing that to a Snicker and Reese's combo.
Same, not something I crave either. I typically only get one when I use the Chevron Journie app and I get a free one, though lately, they only offer $2 off on one that costs $2.69 so you're paying like 75 cents for one, when it used to be free. So, stopped getting them and just taking the 30 extra journie points.I don't really eat chocolate or chocolate bars etc but every now and then I grab one of those. So good.
Even though, I could go Nov 1 to pick up the left over Hallowe'en candy, I pass on it. Just empty calories and not something I wish to consume these days. Like, I said, only when it was free from Chevron would I get one. But, now that I need to pay, not going to shell out money for it.I haven't bought a single chocolate bar in years. What used to cost $1 when I was a kid is now literally half the size and costs $2.75 and is gone in 4 bites. It's a terrible value proposition compared to getting, like, a literal tub of sour gummies from Walmart for like $1 more.
chocolate and ice cream are miles above every other snack food yall are crazy
No real junk food (potato chips) are good for you. Chocolate and ice cream, just go fast so that 300 calories is gone in like 2 minutes and then you are likely to look for another one. I've been trying to curb my potato chip intake as well. Most important is to not purchase them while at the store so that you don't have any on hand at home when the cravings kick in.chocolate and ice cream are miles above every other snack food yall are crazy
honourable mention to that white cheddar popcorn
I've often thought that a small group of people travelling back in time to the Dark Ages with a few pounds of really brightly coloured gummy worms would either raise an army or be burned at the stake within a few days.I haven't bought a single chocolate bar in years. What used to cost $1 when I was a kid is now literally half the size and costs $2.75 and is gone in 4 bites. It's a terrible value proposition compared to getting, like, a literal tub of sour gummies from Walmart for like $1 more.
chocolate and ice cream are miles above every other snack food yall are crazy
honourable mention to that white cheddar popcorn
consider yourself very lucky. i've wanted to get down to weighing ~150 pounds for years but i think my insane sweet tooth is the only thing that has stopped me.I am saved due to my lack of sweet-tooth. It's the salty snacks I crave. I asked for a birthday meatloaf instead of cake for years.